Zbarvení a kresby srsti křečíků Roborovského

Standart ČKK udává pouze aguti zbarvení a kresbu white face. V dnešní době ale už existují i další zbarvení, která ještě nebyla přidána do standardu. Tento seznam zbarvení bude postupně dolpňovaný, podle toho jak budu mít možnost získat fotky daných zbarvení. Současný seznam tvoří pouze zbarvení, která chováme v naší CHS. 

Zbarvení srsti

Aguti (ang. agouti)

Genotyp: ++ (dominantní)

Aguti je přírodní (původní) zbarvení roboráčků. Srst by měla mít pískově zlatou barvu s tmavě šedou podsadou a našedlými konečky chlupů. Břicho je bílé, stejně jako nadoční skvrny. Uši jsou tmavě šedé, u kořene lehce ochlupené. Za ušima je bílá skvrna.

Skořicová (ang. cinnamon)

Genotyp: pp (recesivní)

Světlejší než zbarvení aguti, srst je světle písková až krémová, jsou zachovaný bílé nadoční skvrny, skvrna za ušima a bílé břicho. Křečíci se rodí s červenýma očima, které věkem tmavnou až téměř do černé. Výjimkou jsou kresby bílá/bílá s tečkou na hlavě, dominantně tečkovaná a strakatá, u těch zůstávají oči i v dospělosti červené.

Pozn.: Skořicová barva je také označována jako krémová nebo rezavá, ale jedná se o stejné zbarvení.

Modrá/umbrous

Genotyp: zatím neznámý

Nejtmavší barva roboráčků, jde o tmavě šedou barvu, podsada a krycí chlupy mají téměř stejnou barvu, ale podsada je sytější (téměř černá). Jde o novou barevnou mutaci, která se u nás poprvé objevila v roce 2017, zatím se tato barva chová pouze ve strakaté kresbě (= blue mottled).

Kresby srsti

Strakatá (ang. mottled)

Genotyp: momo (recesivní)

"Dvoubarevný" křečík, obě barvy jsou rovnoměrně rozprostřeny po těle křečíka v podobě fleků či skvrn. Barvy by měly být od sebe jasně odlišeny, bez přechodů mezi nimi. Základní barva by měla být jasně rozpoznatelná.

Pokud je základní barvou aguti, křečík má černé oči, pokud skořicová, oči jsou i v dospělosti červené.

Dominantně tečkovaná (ang. dominant spotted)

Genotyp: Dsds (dominantní)

"Dvoubarevný" křečík, v tomto případě (viz fotka) aguti + bílá. Narozdíl od kresby mottled jsou skvrny či fleky "rozmazané", bez ostrých okrajů, barva je zředěná. Pokud je základní barvou aguti, křečík má černé oči, pokud skořicová, oči jsou i v dospělosti červené.

Pozn.: Není vyvrácená letalita genu DsDs, proto se nedoporučuje křižit dva dominantně tečkované křečíky.

Bílá/bílá s tečkou na hlavě (ang. white/white with head spot)

Genotyp: Dsdsmomo

Vrchní srst i podsada je čistě bílá, povolená je tečka na čele v základním zbarvení. Pokud je základní barvou aguti, má křečík černé oči, pokud skořicová, oči jsou i v dospělosti červené.

Bílé zbarvení řas může působit dojmem, že křečíci mají menší oči, ve skutečnosti ale musejí mít oči stejnou velikost jako u ostatních kreseb.

White faced - recesivní typ (= husky)

Genotyp: wfwf (též hh)

Křečíci s touto kresbou mají obličej bílý, do obličeje zasazuje pouze část barvy "ze zad" ve tvaru V. Břicho je bílé, barevné části odpovídají rozpoznané barvě. Tento gen způsobuje v mládí málo výraznou barvu, tmavou, sytou barvu mají až starší jedinci. Recesivní varianta je celkově světlejší než dominantní. 


White faced - dominantní typ

Genotyp: Wfwf (dominantní)

V podstatě stejný jako recesivní typ, ale na rozdíl od něj bývá základní barva sytější, i přesto však zůstává lehce světlejší než u křečíků bez kresby.