Obecně o roboráčcích

Křečík Roborovského (též křečík roborowského, roboráček; lat. Phodopus roborovskii; ang. roborovski hamster) je nejmenší chovaný druh křečíka. V dospělosti dosahuje délky pouze 6 - 9 cm a hmotnosti 18-35 g. Jde tedy o drobná a křehká zvířátka, proto nejsou vhodní jako mazlíčci pro malé děti, které by roboráčkovi mohly nechtěně ublížit. 

Křečíci Roborovského pocházejí z písčitých pouští a polopouští na území Mongolska a severní Číny. Tomuto prostředí jsou dobře přizpůsobeni - mají ochlupená chodidla, jemnou, na hřbetě pískově zbarvenou srst (v přírodní variantě aguti). V přírodě si roboráčci hrabou hluboké nory a rádi hrabou i v zajetí, proto ocení vysokou vrstvu podestýlky, ve které můžou hrabat. 

Stejně jako všichni křečíci jsou i roboráčci aktivní brzy ráno a večer, přes den většinou spí v nějakém úkrytu. Roboráčci jsou opravdu rychlí a proto nejsou vhodní jako mazlíčci k malým dětem. Naopak ke starším dětem je vřele doporučuji, jsou úžasní na pozorování. Večer se v boxech vždycky něco děje :)