O chovu

Hned z počátku je třeba si uvědomit, že chov jakéhokoliv zvířete je především velká zodpovědnost. Cílem každého chovatele je odchovávat zdravá a povahově vyrovnaná mláďata. Proto ještě předtím, než se pokusíte odchovat svá první mláďata, byste se měli zamyslet nad několika věcmi:

1) Jsem schopný/á najít mláďatům nový domov?

  • Počítejte s tím, že mláďat může být i 8 (většinou ale okolo čtyř). Pokud mláďata dáte do zverimexu, nemáte vůbec žádný přehled o tom, co se s nimi bude dál dít. Mohou skončit v maličkém boxu na celý svůj život, u hada jako krmení nebo vyhozená u popelnice v krabici od bot potom, co si nerozvážné dítko křečíka ve zverimexu koupí a rodiče ho s ním vyhodí. A bohužel, těchto případů není málo. Proto ještě PŘED tím, než začnete uvažovat o krytí samičky, musíte mít jasno v tom, jestli dokážete mladým najít dobrý domov, kde budou mít veškerou potřebou péči. Případně mít dost místa na další boxy, pokud se mláďata nepodaří i přes veškerou snahu udat.

2) Jsem ochotný/á se chovu aktivně věnovat, včetně studia genetiky a zdravotních problémů nebo chci mláďata pouze proto "abych měl/a mláďata"? 

  • Pokud chcete mláďata jen proto, aby vaše samička měla mladé, raději to nedělejte. Fáma o tom, že každá samice by měla mít alespoň jednou za život mladé, je už dávno věděcky vyvrácená. Také domácí křížení způsobem "máme samičku i samce, dáme je k sobě" je naprosto nevhodné. Netušíte, jaké geny rodiče nesou a to především geny týkající se zdraví. Ani když jsou oba rodiče na pohled zdraví, neznamená to, že není nějaký problém "uvnitř" nebo zda nejsou pouze nositeli daného genu a ten se projeví až na mláďatech.

3) Mám dostatek financí na to, abych se plnohodnotně postaral/a o mladé i jejich matku?

  • Musíte počítat s tím, že mohou přijít komplikace a bude nutná léčba. Několikrát se mi ošetření a léky při porodních problémech vyšplhaly na tisícové částky. Ať už to bylo mládě zaseknuté v porodních cestách nebo mládě které matka odmítla a já musela její roli nahradit (viz bod 4).

4) Jsem připravený/á na to, že porod a následná péče nemusí jít podle plánu?

  • Tím myslím především situaci, kdy matka nějaké mládě (nebo rovnou všechny) odmítne či porod nezvládne a zemře. Pokud se tak stane v prvním týdnu života, mláďata moc šancí nemají a většinou uhynou. Pokud se i přesto rozhodnete pro záchranu mladých, musíte mláďata dokrmovat. To znamená krmit co dvě hodiny ve dne v noci, zahřívat, masírovat bříška a spoustu dalších starostí. Jste ochotni to podstoupit? 

5) Jsem srozuměný/á s tím, že chov bez registrované chovatelské stanice je množení?

  • Ano, kdokoliv, kdo chová bez záštity nějakého klubu, je množitel. Nejen u křečků a křečíků, ale i u všech ostatních zvířat. Na druhou stranu registrace chovatelské stanice je téměř banální záležitost :) Pokud máte správné ubikace a ostatní chovatelské zařízení, je to otázka několika dnů. Více informací o registraci do klubu naleznete zde.

Pokud jste na všechny otázky odpověděli ANO, můžete se směle pustit do odchovu svých prvních mláďat :) Přesto raději doporučuji kontaktovat zkušeného chovatele (nejlépe toho, od kterého máte budoucí rodiče), který Vám v případě nejasností dokáže dát spoustu cenných rad :)

Pokračovat můžete na jeden z dalších článků týkajících se chovu křečíka Roborovského: