Barvy a znaky křečíka Roborovského
V tomto článku najdete přehled všech barev a bílých znaků (kreseb) roboráčků, které se v průběhu času objevily v našem chovu. Nemá se jednat o standard, ale o stručný popis jednotlivých barev a znaků srozumitelný i pro začínající majitele a chovatele. :) Informace o roboráčcích nejsou vždy jednotné, proto jsou pod popisy jednotlivých barev/znaků připojeny také poznámky pro snazší orientaci.
Barvy srsti
Agouti (ang. agouti)
- genový zápis: A- (dominantní)
- občas je k vidění také zápis "++"
Agouti je divoké (původní) zbarvení roboráčků. Krycí srst má pískově zlatohnědou barvu s našedlými konečky chlupů. Podsada je břidlicově šedá. Spodní cca 1/3 těla včetně břicha je přírodně bílá, stejně jako nadočnicové skvrny a skvrny za ušima. Lemy uší jsou břidlicově šedé. Oči jsou černé.
Pozn.: Agouti barva bývá označována také jako "normal" nebo "přírodní" .
Skořicová (ang. cinnamon)
- genový zápis: pp (recesivní)
Světlejší než barva aguti, krycí srst je krémovobéžová, podsada je středně šedá s modrým nádechem. Spodní cca 1/3 těla včetně břicha je přírodně bílá, stejně jako nadočnicové skvrny a skvrny za ušima. Lemy uší jsou středně šedé.
Skořicoví křečíci se rodí s červenýma očima, které v prvních dvou týdnech života tmavnou až do velmi tmavé rubínové barvy (dark ruby) a na první pohled působí jako černé. V kombinaci se znaky strakatý, dominantně tečkovaný, bílý a bílý s tečkou na hlavě zůstávají oči i v dospělosti červené.
Pozn.: Skořicová barva bývá označována také jako "krémová" (creme), "rezavá" či "argente".
Modrá (ang. blue)*
- genový zápis: uu/dd?* (recesivní)
Nejtmavší barva srsti u roboráčků, která se v ČR poprvé objevila v roce 2017. Srst je tmavě šedá s hnědými konečky chlupů. U některých zvířat barva s věkem výrazně rezne. Břicho je přírodně bílé, ale bílé nadočnicové skvrny a skvrny za ušima chybí.
*Zatím není zcela jasné, zda jde o "faktor" způsobující změnu výsledného odstínu srsti nebo samostatnou barvu. Prozatím víme, že tento gen se dědí recesivně. Stejně tak název "modrá" není zcela korektní, nicméně v současnosti je chovateli běžně používán. Problematika této barvy je širší, více se jí budu věnovat v připravovaném článku.
Modrá skořicová (ang. blue cinnamon)*
- genový zápis: uu?pp *viz výše
- kombinace dvou recesivních genů - modré a skořicové
Srst křečíka je středně šedá s krémovými konečky chlupů. Celková barva srsti je světlejší než u samotné modré. Břicho je přírodně bílé, ale bílé nadočnicové skvrny a skvrny za ušima chybí.
Stejně jako u skořicových křečíků jsou oči při narození červené, v prvních dvou týdnech života tmavnou až na tmavě rubínovou barvu a v dospělosti působí jako černé. V kombinaci se znaky bílý, bílý s tečkou na hlavě, dominantně tečkovaný a strakatý zůstávají oči i v dospělosti červené.
Pozn.: V zahraničí je možné se setkat také s označením "lilac".
Bílé znaky (kresby)
Bílý obličej (ang. white face)
- genový zápis: Wf- (dominantní)
Křečík je "normálně" zbarvený, vyjma bílého obličeje. Barevná plocha sahá až k uším (včetně) s trojúhelníkovým výběžkem na čelo. Základní barva se téměř nemění, ve srovnání s křečíky bez bílých znaků může být barva lehce vybledlá. Břicho je přírodně bílé.
Pozn.: Znak white face bývá označován také jako "dominant white face".
Husky (ang. husky)
- genový zápis: hh (recesivní)
Křečík je plně zbarvený, vyjma bílého obličeje. Barevná plocha sahá až k uším (včetně) s trojúhelníkovým výběžkem na čelo. Břicho je přírodně bílé. Základní barva křečíka je vlivem genu husky výrazně zesvětlená - u aguti a skořicových křečíků se mění do odstínů žlutooranžové. *
*Vliv znak husky na modrou a modrou skořicovou zatím není známý.
Pozn.: Znak husky bývá označován také jako "recessive white face". V minulosti nebylo jasné, zda jde o jeden nebo dva různé geny. Nyní už víme, že jde o dva samostatné geny s odlišným vzhledem (fenotypem) i dědičností.
Strakatý (ang. mottled)
- genový zápis: momo (recesivní)
Základní barva vytváří skvrny, které jsou od sebe zřetelně oddělené bílými plochami. Barevné skvrny jsou v ideálním případě jasně ohraničené, s ostrými okraji. Nejčastěji se barevné skvrny nacházejí na temeni hlavy a podél zad. Břicho je vždy celé bílé.
Pozn.: Pro znak mottled se v některých zemích (např. Švédsko, Dánsko) používá také označení "recessive pied" s genovým zápisem "ss". Jde o dvě různá označení pro stejný znak.
Dominantně tečkovaný (ang. dominant spot)
- genový zápis: Ds- (dominantní)
Druhý z "flekatých" znaků u roboráčků. Na rozdíl od strakatých křečíků jsou skvrnky či fleky rozmazané, bez ostrých okrajů, barva je v přechodech zředěná. Často vytváří dojem "skvrnitého" pláště na zádech křečíka.
Pozn.1: Někdy označován také jako "dominant pied".
Pozn.2: Rozlišit od sebe znaky "dominantně tečkovaný" a "strakatý" pouze podle vzhledu zvířete (fenotypu) je téměř nemožné. Nedobře vykreslená strakatost může být snadno zaměněna za dominantní tečku a naopak. Pouze u bílých/headspot křečíků si můžeme být na 100% jistí, že mají gen Ds. U ostatních je to možné určit pouze na základě rodokmenu anebo dalšího křížení.
Bílý s tečkou na hlavě (ang. white with headspot)
- genový zápis: Ds- momo
- vzniká kombinací znaků dominantně tečkovaný a strakatý
Křečík je čistě bílý vyjma barevné tečky na hlavě. V ideálním případě je tečka v základní barvě ostře ohraničená, pravidelného tvaru, umístěná přímo uprostřed čela.
Pozn.: V minulosti byl používán také komerční název "snowbear".
Bílý (ang. white)
genový zápis: Ds- momo
vzniká kombinací znaků dominantně tečkovaný a strakatý
Křečík je čistě bílý včetně celé podsady a uší. Jakákoliv barevná srst je nežádoucí.
Pozn.: Často se používají také názvy BEW (= black eyed white, černooká bílá) a REW (= red eyed white, červenooká bílá), odkazující na barvu očí křečíka. U roboráčků vzniká BEW spojení znaku "bílý" s aguti nebo modrou barvou, REW potom v kombinaci se skořicovou či modrou skořicovou.
Barvy očí
Černá (ang. black)
Oči jsou celé uhlově černé, zornička splývá s duhovkou.
Černé oči mají křečíci v barvách aguti a modrá bez ohledu na bílé znaky.
Tmavě rubínová (ang. dark ruby)
Mláďata se rodí červenooká, ale v průběhu prvních dvou týdnů oči tmavnou až na téměř černou. Červený nádech očí je poté rozeznatelný pouze pod silným světlem.
Tuto barvu očí mají skořicoví a modří skořicoví křečíci bez bílých znaků nebo se znaky white face a husky.
Červená (ang. red)
Sytě červená barva očí.
Tato barva se objevuje pouze u skořicových nebo modrých skořicových křečíků se znaky strakatý, dominantně tečkovaný a bílý/bílý s tečkou na hlavě.
Různooký (ang. odd-eyed)
Každé oko jiné barvy. Objevuje se vzácně, jde v podstatě o "chybu", která vzniká z většiny náhodně. U roboráčků se zpravidla objevuje u skořicové barvy - jedno oko je červené, druhé tmavě rubínové. Cíleným výběrem rodičů lze pravděpodobnost narození odd-eye zvýšit jen minimálně.
Autor: Jana Matějková
Poslední aktualizace článku: 26. 7. 2025