Co potřebuje?

Pokud uvažujete o pořízení křečíka roborovského, měli byste znát alespoň základní informace o chovu a potřebách tohoto druhu. Obecně jsou roboráčci nenároční domácí mazlíčci, ale rozhodně nejsou "bezúdržboví"! Proto jsem vytvořila jakýsi souhrn "nutného minima" pro každého majitele roboráčka: 

Vhodné bydlení

Pro roboráčky je podle mých zkušeností nejvhodnější plastový box. Nejvíce se mi osvědčily boxy Samla z Ikey (56 x 39 x 28 cm) ve kterých mám momentálně většinu křečíků. Použít lze také klec s velmi malou roztečí mříží (méně než 10mm), případně skleněné akvárium. Roboráci nešplhají, proto je pro ně vhodnější bydlení do šířky, prolézačky ve výšce moc neocení. 

Minimálními rozměry ubikace jsou 40x30x20 cm (š x h x v), tuto velikost uvádí ČKK ve svých stanovách. Tyto rozměry jsou určeny jako opravdové minimum pro jednotlivce a pokud počítáte s více roboráčky, ubikace by měla být také adekvátně velká. Z vlastní zkušenosti doporučuji pro dvojici rozměry dna 50x40 cm, pro skupinu (např. 4 - 5 samic) 70x50 cm jako minimum. 

Jako podestýlka se mi nejvíce osvědčilo konopné pazdeří, bezprašné hobliny (nikdy NE PILINY!!!- způsobují zdravotní potíže) nebo jemné dřevěné štěpky. Roboráčci rádi hrabou, proto je pro ně lepší vysoká vrstva podestýlky, klidně i 5 - 10cm.

Dalšími nezbytnostmi jsou:

  • Domeček - např. z kokosu, dřevěný...; stačí malý
  • Napáječka - plastová nebo skleněná; nejvíce se mi osvědčila skleněná kapátka s přísavkou
  • Miska na jídlo - nejlépe z keramiky nebo kameniny,  kterou křečík nepřevrhne
  • Miska s pískem pro činčily, ve kterém se křečíci "koupou"; co nejjemnější, hrubší křečíci ignorují
  • Kolečko na běhání - minimální průměr 20cm, nutná je plná podlaha kolečka (naprosto nevhodná jsou klasická kovová kolečka, kde se křečíkovi může snadno zlomit nožička)
  • Různé prolézačky, roury, roličky od toaletního papíru...


Všechno vybavení by mělo být z přírodních materiálů (dřevo, tráva, papír - pozor na barvy) nebo z keramiky, kameniny atd. Křečíci vybavení hlodají a plastové kousky by jim mohly ublížit.

Krmení

Hlavní složku krmení křečíků tvoří směs. Kvalitní směsi nabízí např. Rosenlöcher nebo JR Farm. Směs kterou krmíme v naší CHS můžete zakoupit na eshopu Rodentia.cz, směs si můžete i sami namíchat (doporučuji konzultovat s nějakým zkušeným chovatelem, špatně sestavenou krmnou směsí můžete napáchat hodně škody). Směs by určitě neměla obsahovat různé extrudované nebo uměle barvené granule, které jsou naprosto zbytečné až škodlivé a navíc pekelně předražené.

Křečíci by každý den měli dostat kousek čerstvé zeleniny (listový salát, římský salát, rajče, okurka...), ovoce zhruba 1x do týdne nebo i méně, je hodně sladké a křečíci po něm rychle tloustnou. Vhodné je např. jablko, hruška, hroznové víno atp.

Křečíci jsou všežravci, proto by měli 1x až 2x týdně dostávat nějaké živočišné bílkoviny (např. vařené kuřecí maso - nesolené a nekořeněné, bílý jogurt, tvaroh, sušené nebo živé moučné červy...). Mláďatům v růstu podáváme bílkoviny častěji, zhruba 3x až 4x týdně.

Samozřejmostí je neustálý přístup k pitné vodě!

Péče a ochočení

Pro začátek bych ráda zmínila, že roboráčci v zásadě nekoušou. Při běžné manipulaci na mě nikdy ani nezaprskali a to ani samice s mláďaty. Toto je myslím nesporná výhoda :))

Roboráčci moc další péče nepotřebují. Ale pokud chcete křečíka ochočeného, který se nechá pohladit, budete se mu muset věnovat. Většina literatury říká, že roboráčci se nedají ochočit. S tím by se dalo souhlasit pouze z části. Roboráčka lze zvyknout na ruku, aby se nechal pohladit nebo zvednout. Ale nebude to nikdy zvíře na mazlení. Roboráčci jsou malí a velice rychlí (opravdu hodně rychlí) a proto bych je nedoporučila k malým dětem. Naopak pro větší děti ( cca. 12 let a více), které rády pozorují aktivní zvřátka, roboráčky vřele doporučuji!