Co potřebuje?

Pokud uvažujete o pořízení křečíka roborovského, měli byste znát alespoň základní informace o chovu a potřebách tohoto druhu. Obecně jsou roboráčci nenároční domácí mazlíčci, ale rozhodně nejsou "bezúdržboví"! Proto jsem vytvořila jakýsi souhrn "nutného minima" pro každého majitele roboráčka: 

Vhodné bydlení

Pro roboráčky je podle mých zkušeností nejvhodnější plastový box. Nejvíce se mi osvědčily boxy Samla z Ikey (56x39x28 cm) ve kterých mám momentálně většinu křečíků. Použít lze také klec s velmi malou roztečí mříží (méně než 10mm) nebo skleněné akvárium. 

Roboráčci nejsou přizpůsobeni pro šplhání, proto doporučuji zvolit ubikaci spíš širší než vyšší. Křečík by si pádem z výšky mohl ublížit. 

Minimálními rozměry ubikace jsou 50x35x20 cm (š x h x v), tuto velikost uvádí Český křeččí klub ve svých stanovách. Tyto rozměry jsou ale určeny jako naprosté minimum pro jednotlivce a pokud počítáte s více roboráčky, ubikace by měla být také adekvátně velká. Z vlastní zkušenosti doporučuji pro dvojici rozměry dna 50x40 cm, pro skupinu (např. 3 - 4 samic) 70x50 cm jako minimum. 

Jako podestýlka se mi nejvíce osvědčilo konopné pazdeří, bezprašné hobliny (nikdy NE PILINY!!!- způsobují zdravotní potíže) nebo jemné dřevěné štěpky. Roboráčci rádi hrabou, proto je pro ně lepší vysoká vrstva podestýlky, klidně i 10-20cm.

Dále v ubikaci nesmí chybět: 
  • Domeček - např. z kokosu, dřevěný...; stačí malý
  • Napáječka - plastová nebo skleněná; nejvíce se mi osvědčila skleněná kapátka s přísavkou
  • Miska na jídlo - nejlépe z keramiky nebo kameniny, kterou křečík nepřevrhne
  • Miska s pískem pro činčily, ve kterém se křečíci "koupou"; co nejjemnější (např. značka Apetit), hrubší křečíci ignorují
  • Kolečko na běhání - minimální průměr 20cm, nutná je plná podlaha kolečka (naprosto nevhodná jsou klasická kovová kolečka, kde se křečíkovi může snadno zlomit noha)
  • Různé prolézačky, roury, roličky od toaletního papíru...


Všechno vybavení by mělo být z přírodních materiálů (dřevo, tráva, papír - pozor na barvy) nebo z keramiky, kameniny atd. Křečíci vybavení hlodají a plastové kousky by jim mohly ublížit.

Krmení

Hlavní složku krmení křečíků tvoří krmná směs. Kvalitní směsi nabízí např. Puur nebo JR Farm. Směs, kterou krmíme v naší CHS, můžete zakoupit na eshopu Rodentia.cz. Případně si směs můžete i sami namíchat (doporučuji spíše zkušenějším, špatně sestavenou krmnou směsí můžete napáchat hodně škody). Směs by určitě neměla obsahovat extrudované nebo uměle barvené granule, které jsou naprosto zbytečné až škodlivé a navíc pekelně předražené.

Křečíci by každý den měli dostat kousek čerstvé zeleniny (listový salát, římský salát, rajče, mrkev, okurka...), ovoce 1x - 2x do týdne nebo i méně, je hodně sladké a křečíci po něm rychle tloustnou. Vhodné je např. jablko, hruška, hroznové víno atp.

Křečíci jsou všežravci, proto by měli 1x až 2x týdně dostávat nějaké živočišné bílkoviny (např. vařené kuřecí maso - nesolené a nekořeněné, bílý jogurt, tvaroh, sušené nebo živé moučné červy...). Mláďatům v růstu podáváme bílkoviny častěji, zhruba 2x až 3x týdně.

Samozřejmostí je neustálý přístup k pitné vodě!

Péče a ochočení

Pro začátek bych ráda zmínila, že roboráčci v zásadě nekoušou. Samozřejmě se to může stát, ale za ty roky bych kousnutí od všech roboráčků dohromady spočítala na prstech jedné ruky. :) 

Roboráčci moc další péče nepotřebují. Ale pokud chcete křečíka ochočeného, který se nechá pohladit, budete se mu muset věnovat. Většina literatury říká, že roboráčci se nedají ochočit. S tím by se dalo souhlasit pouze z části. Lze je zvyknout na ruku, aby se nechali pohladit nebo zvednout. Ale nebude to nikdy zvíře na mazlení. Roboráčci jsou malí a velice rychlí (opravdu hodně rychlí) a proto bych je nedoporučila k malým dětem. Naopak pro větší děti ( cca. 12 let a více), které rády pozorují aktivní zvířátka, roboráčky vřele doporučuji.