Historie chovatelské stanice Adewallé
V tomto článku najdete shrnutí našich největších chovatelských "milníků",
2017
- založení chovatelské stanice Adewallé pod záštitou Českého křeččího klubu - členské č. 181 (březen 2017)
- odchov prvního vrhu křečíků Roborovského (duben 2017)
- první odchov kresby bílá s tečkou na hlavě v naší CHS (sameček Bobeš Adewallé, duben 2017)
2018
- první odchov modré barvy (vrh Q Adewallé, září 2018)
- zúčastnili jsme se naší první křeččí výstavy, tehdy pouze s expozicí roboráčků - roboráčci nebyli posuzováni (září 2018)
- první odchov "celomodrých" roboráčků - modré barvy bez strakatosti (listopad 2018)
2019
- první úspěšný odchov kresby bílá/BEW (vrh U Adewallé, leden 2019)
- náš první výlet na chovatelskou burzu do holandského Houtenu, odkud jsme přivezli 5 roboráčků - tři pocházející ze Švédska a dva z Holandska (duben 2019)
- ukončení první abecedy vrhů, odchovali jsme přesně 100 mláďat roboráčků (říjen 2019)
2020
- první "celobílý" vrh roboráčků v naší CHS (vrh H2, červenec 2020)
2021
- expozice křečíků Roborovského na mezinárodní výstavě ČKK + posuzovatel pro kategorii křečík Roborovského PET (říjen 2021)
2022
- dorazily nám posily ze zahraničí - dohromady 5 roboráčků z Holandska a Německa; za organizaci celého transportu patří velký dík Katce z X-rats Hamstery (duben 2022)
- expozice roboráčků na 15. Mezinárodní výstavě ČKK + posuzovatel kategorie křečík Roborovského PET (září 2022)
2023
- dorazily k nám dvě nové posily z Holandska, za organizaci převozu opět děkujeme X-rats Hamstery (únor 2023)
- podruhé jsme vyrazili do holandského Houtenu a tentokrát s námi zpět do Čech přijeli roboráčci hned ze tří zemí - Holandska, Německa a Velké Británie (duben 2023)
- 16. Mezinárodní výstava ČKK - posuzovatel kat. křečík Roborovského PET (červen 2023)
- 17. Mezinárodní výstava ČKK - posuzovatel kategorií křečík Roborovského Standard a Nestandard (září 2023)
- podzimní "mini-import", opět prostřednictvím X-rats Hamstery, dorazil k nám jeden aguti klučík od německé chovatelky (září 2023)
2024
- chovatelská stanice Adewallé se přesunula pod záštitu anglického Midland & Southern Hamster Club, pod kterým nyní registrujeme nové vrhy a vydáváme průkazy původu (březen 2024)
Pozn.: K tomuto kroku jsem se rozhodla po měsících zvažování a mnoha pokusech o férové jednání se zástupci ČKK. Je mi to opravdu líto, protože jsem pod ČKK chovala od úplného začátku v roce 2017. Vždy jsem podporovala myšlenku českého klubu, který by sdružoval etické chovatele, podporoval nové i stávající členy a hlavně, který by sloužil jako odborná základna pro chov křečků i křečíků v ČR. Bohužel, se současné vedení klubu se od této myšlenky hodně vzdálilo a já jako chovatel se dál nemůžu ztotožnit s jeho jednáním - odborným ani lidským. Z pohledu chovatele pro mě byl rozhodující nový chovatelský řád, který zavedl např. nová pravidla pro zařazování zvířat bez průkazu původu. Ta jsou možná vhodná pro křečky syrské, nicméně pro málopočetné druhy, jako je křečík Roborovského nebo čínský, jsou jen cestou ke zbytečně radikálnímu omezení (již tak malé) chovatelské základny. Chápu snahu o upřednostnění chovu s PP (a souhlasím s ní). Ale nemůže tomu tak být na základě nedomyšlených pravidel, na úkor celého druhu a jen se záměrem být "něco víc, protože mám PP". O to spíš ve chvíli, kdy tato pravidla vytváří lidé bez větší znalosti aktuální situace daného druhu. Důkazem, jak přehnaná tato pravidla jsou, je i fakt, že takto přísná omezení nemá chov roboráčků ani v nejstriktnějších zemích Evropy (např. Švédsko).
Všechny tyto potíže jsou řešitelné a dalo by se jim i snadno předcházet. K tomu je ale nutná spolupráce vedení klubu se členy, otevřenost obou stran a také jistá míra skromnosti před vlastními znalostmi. Mnohokrát jsem se s nejlepším úmyslem pokoušela o spolupráci s klubem. Bohužel tyto pokusy pokaždé ztroskotaly na faktu, že komunikace se současným vedením je velmi zdlouhavá, neupřímná a plná úskoků. Jsem člověk, který problémy nepřehlíží, ale naopak je cíleně vyhledávat a řešit, který dobře míněnou kritiku vítá a vnímá jí jako příležitost pro zlepšení. Proto už dál nemám sílu na jednání s aktuálním vedením ČKK, které i velmi slušně podanou konstruktivní kritiku přijímá pouze na oko a posléze prohlásí za "osobní útok". Nejsem typ, který by hrál "skryté hry", oceňuji upřímnou a stručnou komunikaci, protože jenom tak je možné dojít ke zlepšení. Bohužel, vedení ČKK
protože . Do přímého jednání s vBohužel, ani jedno není se současným vedením ČKK možné. Spolupráce nikdy nebyla bezproblémová, komunikace vázla, případně se v ní objevovaly lži a úskoky. A já už dál nechci , se způsobem vedení chovu roboráčků i klubu samotného. Z . , , sdružují pravidelně (a s radostí) jsem se účastnila klubových výstav, zpočátku jen s expozicí druhu, později jako posuzovatel) a roboráčky se povedlo . Doufala jsem, že se situace zlepš a já se budu moci dále chovat pod záštitou českého klubu. Bohužel, situace se dále zhoršovala, jak ze strany komunikace ČKK, tak z pohledu chovu samotného. Pokud bych měla uvést konkrétní příklad - nový chovatelský řád byl vydán nový chovatelský řád. protože Bohužel, nakonec převážil můj nesouhlas s dlouhodobým směřováním chovu roboráčků v ČKK, společně s stejně tak jako jednání zástupců klubu, jak z pohledu odbornosti, tak z pohledu komunikace se samotnými členy.
se způsobem vedení klubu a chovu roboráčků; vedení ČKK v důležitých bodech přehlédlo roboráčky (např. v podmínkách pro zařazení
K tomuto kroku jsem se rozhodla po několika měsících zvažování a pokusů o férové jednání s ČKK. Na začátek bych ráda uvedla, že jsem nikdy neměla (a nemám) problém s Českým křeččím klubem samotným, naopak, myšlenka českého klubu jako odborné základny pro etické chovatele křečků a křečíků, je mi velmi blízká. Bohužel, k mému rozhodnutí jsem byla donucena především jednáním současného vedení klubu, jak po stránce odborné (chovatelské), tak po stránce lidské. Z pohledu chovatele stojí za zmínku např. nový chovatelský řád, který změnil (mimo jiné) pravidla pro zařazení zvířat bez PP do chovu. Ta jsou možná vhodná pro křečky syrské, nicméně při jejich tvorbě výbor ČKK "jaksi" přehlédnul situaci málopočetných druhů, jako je křečík Roborovského nebo křečík čínský. U těchto druhů jsou nová pravidla jen jistou cestou k radikálnímu (a zcela zbytečnému) omezení již tak malé chovatelské základny. Chápu snahu o upřednostnění chovu s PP (a souhlasím s ní). Ale nemůže tomu tak být na úkor celého druhu, na základě nedomyšlených pravidel, jen se záměrem být "něco víc, protože mám PP". Přitom by stačilo, aby vedení klubu při tvorbě nových řádů reálně spolupracovalo s chovateli, a to nejen křečků syrských, ale i "zapomenutých" křečíků.
Jsem toho názoru, že všechny
- naše třetí návštěva Holandska, po 5 letech opět - přivezli jsme celkem 8 roboráčků pocházejících z Velké Británie, Švédska, Německa a Holandska (březen 2024)
- "rychlo-import" z Holandska, zorganizován jako reakce na nový holandský zákon, který zakazuje další chov křečíků Roborovského, přepravu opět zajistila X-rats Hamstery (červen 2024)